Jesienne porządki - jak w tym czasie zadbać o trawniki?

Każda pora roku przynosi nam szereg innych obowiązków względem ogrodu. Jesienią musimy przygotować wszystkie rośliny do zbliżającej się zimy. Zarówno drzewa, krzewy, kwiaty, jak i trawniki muszą zostać prawidłowo zabezpieczone, żeby bez większych problemów przetrwały mrozy, wiatr i mogły odrodzić się, gdy śniegi stopnieją. Prace te mają chronić ogród i sprawiać, że nawet w zimie będzie on estetycznie wyglądał.

Przede wszystkim, jesienią opadają liście, które należy regularnie usuwać z ogrodu. Chodzi nie tylko o stronę wizualną, ale również o to, że gnijące liście osadzone na trawie niszczą jej źdźbła i odbierają im dostęp do słońca. Pielęgnując ogrody jesienią, nie zapominajmy o tym, jak istotne są systemy nawadniania. Jeśli jest sucho, dalej z nich korzystajmy, lecz można minimalizować ilość dostarczanej wody, gdyż rośliny nie schną tak szybko, jak w lecie.

Drzewa i krzewy należy zabezpieczyć przed zimą poprzez stosowanie ochronnych siatek czy też usypywanie niewielkich kopczyków przy ich pniach. Mamy je w ten sposób strzec przed chłodem oraz zwierzętami, które mogą niszczyć korę. Natomiast trawniki trzeba koniecznie przystrzyc. Mniej trawy będzie usychało, więc wiosną łatwiej będzie jej się odrodzić. Dodatkowo, nawóz wzmocni jej strukturę, przez co lepiej zniesie niskie temperatury.

Konieczne może okazać się zastosowanie nawozów wzmacniających trawę na okres zimy. Poza tym, dopóki nie rozpoczną się opady atmosferyczne, nadal wykorzystujmy nawadnianie kropelkowe. Jednak podlewanie trawy jesienią powinno być znacznie mniej obfite niż latem. Warto także plewić ją tak długo, jaki to możliwe. Dzięki temu, wiosną będzie zdrowsza, a my będziemy mieli wtedy mniej pracy przy jej czyszczeniu.